Choď na obsah Choď na menu
 


Andrej

8. 1. 2012

Volám sa Andrej.

Narodil som sa v dedine Smolenice okr.Trnava, dedina je známa svojou dominantou Smolenickým zámkom ( najmladší zámok v strednej európe dostavaný po II.sv.vojne , sídlo SAV) . Na zámku sa napríklad natáčal seriál Sám vojak v poli.
Z uvedenej dediny pochádzajú známe osobnosti Štefan Banič – vynálezca padáku a jeho syn Ján Banič spoluobjaviteľ Jaskyne Driny. Tiež i Anton Hirner ( do bojov pri Lipovci 22.júla 1941- poručík ženijného vojska slovenskej brigády ) výsadkár – spravodajca, ktorý pomohol od 22.júla 1944 do vzniku povstania zorganizovať spravodajskú s kupinu „Bohuš-Viktor“ a od októbra 1944 až do oslobodenia utvoril skupinu národného odboja „Smrek-Bohuš.
Pochádzam z Trnavy, mesta ktorého vojenská posádka sa medzi prvými zapojila do SNP.
Vyštudoval som vojenskú strednú školu spojovacieho vojska v Novom Meste nad Váhom v meste v ktorého okolí bolo pred a v čase SNP silné partizánske hnutie a študoval som vo vojenských kasárňach, s ktorých bolo už v prvých dňoch začiatku povstania zabezpečované nepretržité spojenie s centrom povstania.
Vyrastal som v dobe keď sa vyzdvihoval heroizmus partizánov a úloha armády v povstaní bola bagatelizovaná, keď svet oslobodili Sovieti a všetci Nemci boli zlý. V televízii nebolo dňa , keď sme nevideli nejaký vojnový film .
Najviac ma asi ovplyvnil seriál Štyria tankisti a jeden pes k tomu že som sa od malička chcel stať vojakom.
Za svoju vojenskú kariéru som býval v Karlových Varoch , Banskej Bystrici a teraz pracujem a bývam v Ružomberku.
Moje záľuby sú nunizmatika, cyklistika, zberateľstvo militárií, plávanie, história, literatúra faktu, filmy s vojenskou tematikou, tvorba poézie, turistika a poslednej dobe ručné a strojové šitie.

V našom klube reprezentujem vojaka Slovenskej armády z obdobia 1939-1945 roku a vojaka 4.rumunskej armády z rokov 1944-45.